oldgame.cz — gamle & retrospil online gratis
DA
95 Skrivebord
oldgame.cz › Simulation ›

Armored Fist 2

_□✕
Vindue:
Armored Fist 2
Arrows move · Ctrl/Alt fire · Enter use · Enter/Space start/select · Esc menu

Usual keys for Keyboard games (rough guide):

Escmenu / pause
1
2
3
4
5
6
7
8
9
0
Tab
Q
W
E
R
T
Y
U
I
O
P
Caps
A
S
D
F
G
H
J
K
L
Enterconfirm / start
Shift
Z
X
C
V
B
N
M
Ctrl
Alt
space
Alt
↑
←
↓
→
move
L
R
Left click — action / fire
Click the game to lock the cursor

Esc = in-game menu · save F2, load F3.

Emulator: DOSBox (js-dos)

Live-chat — Armored Fist 2

_□✕
live-chat chat om dette spil lige nu — vær venlig

Ingen beskeder endnu. Sig hej!

1997 · Simulation · MS-DOS / PC

Spilinfo_□✕

Om Armored Fist 2

Tankkommandantens sæde drejer rundt, tre skærme fulde af ikoner lyser op foran dine øjne, og mål fire kilometer væk sitrer i krydset. Armored Fist 2 er en kampvognssimulator, der får dig til at føle, at du sidder i en Abrams, ikke bare taster på tastaturet ved et skrivebord.

Armored Fist 2 – screenshot 1

Dette er en fuldt udstyret militærsimulator fra slutningen af halvfemserne, da folk stadig troede, at fyre ikke havde brug for en historie—bare realisme. Du kommanderer en kampvogn gennem forskellige scenarier—fra træningsøvelser til kampmissioner. Spillet tager hensyn til sigtning, ammunition, termisk billeddannelse, kommunikation med enheder på kortet. Det er ikke et arcadespræleri, hvor du kører ind i en by og skyder på hallucinationer. Her tager det et stykke tid, før du forstår, hvad der sker på displayet.

Gameplayet er særligt. Tastaturkontroller er besværlige, men spillet forudsætter ekspertise—det er ikke for alle. Når du først har orienteret dig om, hvad hver knap gør, og hvad hver farve på kortet betyder, vil du føle den mærkelige tilfredshed ved at positionere monsteret korrekt under pres og ramme et perfekt skud. Missionerne kan føles repetitive til tider, og kommunikation med andre enheder bliver træt efter din tiende gang.

Armored Fist 2 – screenshot 2

Armored Fist 2 repræsenterer en æra, hvor simulatorer blev lavet til mennesker, der ville spille soldat alvorligt. I dag ser det ud som en digital preussisk militærmanueller—metodisk, grå, uden unødvendige tilføjelser. Grafikken er intet særligt, men geværlydene er solide, og følelsen af at køre en kampvogn har den rigtige vægt.

Armored Fist 2 – screenshot 3

Hvem spiller Armored Fist 2 i dag? Mennesker, der er nysgerrige på, hvordan kampvogne blev simuleret i halvfemserne, før Unreal Engine og Nvidia PhysX. Mennesker interesseret i old-school hardware-simulatorer og krigsførelse. Det er ikke et blockbuster i modern AAA-ånd, men en intellektuel øvelse—spillet forudsætter, at du vil lære noget. Paradoksalt nok er det at spille det i en browser i dag som at åbne en gammel militærmanueller: det er kedelig, men det har sin værdi.

Video
Armored Fist 2 – gameplay video

Ofte stillede spørgsmål om Armored Fist 2

Can I play Armored Fist 2 online for free?
Yes — you can play Armored Fist 2 right here in your browser for free, with no installation and no plugins, on both desktop and mobile.
Can I download Armored Fist 2?
Yes, Armored Fist 2 is available to download here — use the Download button on this page.
What platform does Armored Fist 2 run on?
Armored Fist 2 is a MS-DOS / PC game from 1997.
When was Armored Fist 2 released?
Armored Fist 2 was released in 1997.
What genre is Armored Fist 2?
Armored Fist 2 falls under: Simulation.
Hvordan gemmer jeg min fremgang i Armored Fist 2?
Gem direkte i spillet — via dets eget menu eller F2/F3. Hvis du logger ind (gratis), gemmes din position også i skyen, så du kan fortsætte på en anden computer eller telefon.
Er det lovligt at spille Armored Fist 2 online her?
Du spiller det i din browser via en emulator. Læs om vores håndtering af abandonware og ophavsret på vores side "Er det lovligt?".
Hvordan styrer jeg Armored Fist 2?
Styringen finder du i afsnittet Styring på denne side. Tastaturet er som regel alt, du behøver — piletaster til bevægelse og Ctrl, Alt eller mellemrum til handlinger.
Kan jeg spille Armored Fist 2 på mobilen?
Ja — det kører direkte i din browser på telefoner og tablets. Tryk bare på Spil, intet skal installeres.
Bedøm spillet

Ingen bedømmelser endnu — vær den første.

Kommentarer til Armored Fist 2

(0)

Ingen kommentarer endnu. Vær den første!

Gaming platform: MS-DOS / PC_□✕
About the platform 1981–2000

For two decades MS-DOS was the main gaming platform on PCs. Games launched from the command line and used sound cards like Sound Blaster or AdLib. DOS is the home of legends such as Doom, Prince of Persia and Commander Keen.

Maker: IBM PC / Microsoft  ·  Years: 1981–2000

Here on oldgame.cz you play it right in your browser via the js-dos emulator — no install, no plugins, on desktop and mobile.

Recommended controls: These games are controlled with the keyboard (see the controls table next to the game). A USB joystick/gamepad can make some titles more comfortable, but is not required.

» More about this platform on Wikipedia

Spil, der ligner Armored Fist 2

_□✕

Flere Simulation spil

_□✕
» Tilfældig
🚪 Klassisk side