oldgame.cz — old & retro games online free
FI
95 Desktop
oldgame.czLogic

Ishido - The Way of Stones

_
Window:
Ishido - The Way of Stones
Live chat — Ishido - The Way of Stones_
live chat chat about this game right now — be nice

No messages yet. Say hi!

1990 · Logic · Publishing International · MS-DOS / PC

Game info_
About the game

Muistan avaneeni Ishidon ensimmäistä kertaa odottaen jotakin Mahjong-kaltaista — klikkailua, parien poistoa, valmista. Sen sijaan löysin itseni tuijottamasta pelilaataa tunnin ajan ihmetellen, miksi minulla oli neljätoista kiveä jäljellä, jotka eivät mahtu mihinkään.

Ishido - The Way of Stones – screenshot 1

Vuoden 1990 Ishido on logiikkapeli, jolla on japanilaista estetiikkaa ja joka muistuttaa vain pintapuolisesti Mahjongia. Et pelaa kasan kanssa — rakennat tyhjälle laudalle. Eri väreillä ja kuvioilla varustettuja kiviä sijoitellaan yksi kerrallaan, ja jokaisella uudella kivellä on oltava väri tai kuvio yhteistä jokaisen naapurikiven kanssa. Mitä enemmän naapureita saat vastaamaan samanaikaisesti, sitä parempi. Kuuden naapurin täydellinen vastaavuus kerralla on nimeltään "kuuden suunnan sovitus", ja hetki, kun saat sen aikaan, on yksi niistä harvinaisista hetkistä pelien historiassa, kun tunsin itseni todella älykkääksi.

Ohjaimet ovat yksinkertaiset — hiiri tai näppäimistö riippuen versiosta — ja säännöt oppii viidessä minuutissa. Temppu on siinä, että sääntöjen ymmärtäminen ja hyvä pelaaminen ovat kaksi täysin eri asiaa. Peli pakottaa sinua ajattelemaan eteenpäin, suunnittelemaan tilaaasi, ennakoimaan mitä kiviä tulee seuraavaksi. Kasa, josta vedät, on satunnainen, joten jokainen peli näyttää erilaiselta. Ei tarinaa, ei tasoja, ei pomoja. Vain lauta, kivet ja sinä.

Ishido - The Way of Stones – screenshot 2

Mitä Ishido teki paremmin kuin monet kilpailijat 1990-luvulla, oli juuri tämä pidättyväisyys. Ei turhaa pötyä. Grafiikka ei ollut tekniikan vitriini, mutta se tuntui yhtenäiseltä — rauhallisia värejä, puhtaita viivoja, mitään häiritsevää ei ollut. Musiikki teki täsmälleen sen, mitä sen pitäisi: pysyi poissa tieltä. Tänään peli ikääntyy hyvin siinä mielessä, että sen logiikkaydin ei ole muuttunut ja toimii edelleen. Haittapuoli on, että ilman opetusohjeita tai vihje-järjestelmää uusi pelaaja saattaa sekoilla hetken, ennen kuin ymmärtää, miksi hävisi.

Ishido - The Way of Stones – screenshot 3

Selaimessasi Ishido sopii kaikille, jotka etsivät lyhyttä, keskittynyttä istuntoa ilman kaksikymmentä sivua käyttöopasta. Ihanteellinen nopeaksi tauoksi tai myöhäiselle illalle, kun et halua ampua aseitaan mutta haluat tuntea aivojesi toimivan. Jos nautit abstrakteista peleistä ja japanilainen estetiikka ei häiritse sinua, tämä kolmenkymmenen viiden vuoden vanha peli saattaa yllättää sinut.

Guides & FAQ
Voinko pelata peliä Ishido - The Way of Stones netissä ilmaiseksi?
Kyllä – voit pelata peliä Ishido - The Way of Stones suoraan selaimessasi ilmaiseksi, ilman asennusta ja ilman liitännäisiä, sekä tietokoneella että mobiililaitteella.
Voinko ladata pelin Ishido - The Way of Stones?
Kyllä, peli Ishido - The Way of Stones on ladattavissa täältä – käytä tämän sivun Lataa-painiketta.
Millä alustalla peli Ishido - The Way of Stones toimii?
Ishido - The Way of Stones on vuoden 1990 MS-DOS / PC-peli.
Milloin peli Ishido - The Way of Stones julkaistiin?
Ishido - The Way of Stones julkaistiin vuonna 1990.
Kuka teki pelin Ishido - The Way of Stones?
Pelin Ishido - The Way of Stones kehitti Publishing International.
Mitä genreä peli Ishido - The Way of Stones edustaa?
Ishido - The Way of Stones kuuluu genreen: Logic.
How do I save my progress in Ishido - The Way of Stones?
Save inside the game itself — via its own menu, or F2/F3. And if you log in (free), your position is also stored in the cloud, so you can continue on another computer or phone.
Is it legal to play Ishido - The Way of Stones online here?
You play it in your browser via an emulator. For how we handle abandonware and copyright, see our "Is it legal?" page.
How do I control Ishido - The Way of Stones?
The controls are in the Controls section on this page. The keyboard is usually all you need — arrow keys to move and Ctrl, Alt or Space for actions.
Can I play Ishido - The Way of Stones on mobile?
Yes — it runs right in your browser on phones and tablets too. Just tap Play, nothing to install.
Rate this game

No ratings yet — be the first.

Comments (0)

No comments yet. Be the first!

Gaming platform: MS-DOS / PC_
About the platform 1981–2000

For two decades MS-DOS was the main gaming platform on PCs. Games launched from the command line and used sound cards like Sound Blaster or AdLib. DOS is the home of legends such as Doom, Prince of Persia and Commander Keen.

Maker: IBM PC / Microsoft  ·  Years: 1981–2000

Here on oldgame.cz you play it right in your browser via the js-dos emulator — no install, no plugins, on desktop and mobile.

Recommended controls: These games are controlled with the keyboard (see the controls table next to the game). A USB joystick/gamepad can make some titles more comfortable, but is not required.

» More about this platform on Wikipedia

Similar games_
More Logic games_
» Random